27 Şubat 2015 Cuma

İNSANI DEĞERLERİ NASIL YEŞERTİRİZ

Selam Arkadaşlar ;

Ey Elçiler! tertemiz, helal ve hoş şeylerden yiyip istifade edin, Rabbinizi razı edecek iyi işler yapın. Doğrusu ben yapıp ettiklerinizi çok iyi bilmekteyim. 52. Şüphesiz sizin tebliğ ve takip ettiğiniz bu dininiz, tevhit esasına dayanan tek hak dindir; ben de sizin yegane Rabbinizim. Öyleyse sadece bana kulluk edip itaatsizlikten sakının. 53. Ne var ki peygamberlerin yolunu izlediklerini iddia eden insanlar kendi aralarındaki bu din ve inanç birliklerini paramparça edip bölündüler. Öyle ki her gurup kendisininkiyle övünüp sevinmektedir! 54. Şimdi sen onları bir süre kendi dalgınlıkları ve şaşkınlıklarıyla baş başa bırak! 55-56. Yoksa onlar, kendilerine bolca verdiğimiz mal ve evlatlara bakarak onlara iyilikte bulunmak için koşuşturup can attığımızı mı sanıyorlar? Hayır! Onlar işin farkında değiller!  MÜ'MİNUN SURESİ

Kuran'ı Kerim'in birçok temel gayesi vardır bunlardan birisi insanlar arası ilişkileri inançlı ve bilinçli br iş birliğie dönüştürmektir.Bu iş birliğini kainat'da bulabilirsiniz .Evrene ,güneşe,aya,yıldıza,suya ve toprağa bir baktığınızda nasıl bir iş birliği içerisinde çalıştığını görürsünüz ki  hayat böyle devam edip gider.

Bu iş birliği olursa ahlaki ve insani değerler yeşerir ve toplum yaşanılacak bir hale gelir ki Kuranın hedefi böyle bir toplum oluşturmaktır.

Bu yüzden Kuran insanca yaşanılacak bir toplumun bütün unsurlarını bize belli terimler üzerinden bize verir.Bütün insanları böyle bir yaşam kurma mücadelesine ; temiz olanlardan yiyin , mekanınızı düzenli ve güvenli tutun , hayırlı bir nesil yetiştirin ,temiz insan,temiz toplum kavramları üzerinden insanca yaşanabilir ideal bir toplumun ipuçlarını verir.

Bir insanın  ve toplumun kalbinde bütün bu eylemeri tetikleyecek olan imana dair iç dinamiz var ise o toplum bunları gerçekleştirir .Ama malasef biz bugün bu iç dinamizmi kaybettik.Kaybettiğimiz için yapılarımız güvenli değil.Çevremiz düzenli değil.Havamız temiz değil.Gıdamız temiz değil.Neslimizi hayırlı yetiştiremiyoruz.

Tüm bunlar gösteriyorki kalbimizdeki imanın etkinliğini birazda bunlarla ölçeceğiz..  Allah aşkına söyleyin!Adam bir yapı inşaa ediyor  3 kurşuş 5 kuruş fazla kazanmak için  ne düzenine ne güvenliğine ne temizliğine bakıyor .Şimdi sen bana bunları hayatında gerçekleştirecek bir imanın olduğunu söyleyebilir misin ?

Cenabı Allah Peygamberlere temiz olan şeylerde yiyin diyor. Demek ki Peygamberlerinde yemesi içmesi gerekiyor.Yemek içmek dediğimiz hadise maddi ihtiyaçlardır.Maddi ihtiyaçlar Hiristiyanlıkta ifade edildiği gibi asli günahın bir sonucu değil aksine kişin ana karakterinin bütünleyici bir parçasıdır.Yemezseniz,içmezseniz bir ana karakteriniz olmazbunlar ihtiyaçtır ve zorunlu bir parçadır.

Hak din İslamda dindarlığın ölçüsü maddi olan şeylerden kaçmak değil ,Allah'ın haramlarından kaçmaktır.
Peygamberlere bile  emredilen şeylerden siz kaçamazsınız.Aynı şey evlenmek içim olan hadisede de geçerli.Hayatın zarur,meşru ve fitri ihtiyaçları için gerekli şeyleri Allah insanlara lütfetmiştir.Ve bunların
İslami ve insani ölçüsü içerisinde yerine getirilmesidir doğru dindarlık.

Peygamberimizi gece evinde sünnet namazlarını kılarken gören sahabeler vay be o Peygamberken gece yarısı namaz kılıyor biri diyorki ben bundan sonra hep namaz kılıcam diğeri  ben hep oruç tutucam bir diğeride ben hiç evlenmiyecem der. Pekiyi ne için ? daha dindar olmak için. Peygamberimiz bunları duyunca namazını bitirdikten sonra siz böylemi düşünüyorsunuz ! Allah'a yeminle söylüyorum ki Allah'tan en çok korkanınız benim ama ben bazen uyurum bazen gece kalkar namaz kılarım ,ben bazı gün oruç tutar bazı gün yemek yerim.Kadınlarla da evlenirim .İşte benim sünnetim budur.Kim benim sünnetimden yüz çevirirse benden değildir der.

 

İşçi çalıştıran bir zat Allah Resülüne geliyor ,  ya Resüllullah ! ne kadar ücret verirsem  hakkını ödemiş olurum diye soruyor ..Her bakımdan üstün ahlak abidesi olan Peygamberimiz; onun çalıştığı işte kendini çalışıyor kabul et sonra vicdanen kendine ne ücret takdir edersen onu ver diyor.

Dolayı ile masa başlarında toplanıp  kömür ocaklarında çalışan işçilerin hakkını sendikalar ve patronlar.Bilemezsiniz onun kriterini siz.Gideceksiniz o işin içinde olacaksınız ve vicdanınızla karar verip hakkı bu diyeceksiniz.

 FAHRETTIN YILDIZ, MÜ'MİNUN SURESİ, 51-56 AYETLERİN TEFSİRİ

FAHRETTİN YILDIZ'LA
TEFSİR DERSLERİ BEYEFENDİLER İÇİN
HER PERŞEMBE SAAT 20.00 - 22.00,
HANIMEFENDİLER İÇİN HER CUMARTESİ
SAAT 10.00 - 12.30 ARASINDADIR.

*PROF.DR. MURAT SÜLÜN'LE
KARŞILAŞTIRMALITEFSİR DERSLERİ
HER CUMARTESİ SAAT 14.00- 16.00
ARASINDADIR.
http://www.kuranvakfi.com
 

 
KUR'AN-I KERİM NEDEN ALFABE KOLAYLIĞINDA İNDİRİLMEDİ?

Selam Arkadaşlar; Kur'an'a göre insan şuuru, insan zihni her an uyanık ve hareket halinde olmalıdır.  İnsan henüz kendini k...