9 Şubat 2015 Pazartesi

METROPELLERİN İÇİNE SAKLANMAK


Selam Arkadaşlar ;

Gördüğümüz zaman dikkatimizi çekmeyen bir sahne vardır.İnsanoğlu hayata doğarken eli yumuk doğar.Giderken  elini açar da gider.Önemli olan giderken elleri açmak değil hayattayken elleri açabilmektir.Kainat kuruldu kuralı insanoğlu milyon kez ibretlik sahne yaşar ama bir türlü ders alamaz.Bizde ibretlik sahnelere göre hep öteki ölür biz hiç ölmeyiz.

İnsanların ölüm ile aralarına mesafe koyma kabiliyetlerinin ve becerilerinin biride , yeni keşfedilmiş bir metodoloji , metropollerin içerisinde saklanmaktır.15 milyonluk şehir İstanbul'da  yaşadığınızda araya kaynarsınız . Araya kaynadığını zaman da ,  sizi zihnen kaynatır.Ölüm size hiç gelmez. Şu anda Ortaköy'e gidin .Sahil kenarındaki o eğlence merkezlerinin kenarına oturun .Oralarda ölümü pek göremezsiniz.Pankreas kanseri olsanız bile orada ölmeyeceğinizi zannedersiniz

İnsanlar böyle ayartıyorlar kendilerini fakat gafletlerinin farkında olmayarak değil. Bizahiti gafleti satın alıyorlar.Ben gaflette olmak istiyorum diyor adam.Ben hatırlamak istemiyorum  benim biri sürü emellerim var onların yerine gelmesi lazım diyor.

Böyle bir insanlıktan korkulur.

Nihai olarak toprağa bir gün bu beden düşecek kaygısıyla yaşarsanız arsızlaşamazsınız. Hırslarınıza mağlup olamazsınız.Elinizde ki ekmeği paylaşmayı bilirsiniz.Ama bencilsiniz  , hepsi benim olsun istiyorsunuz ama bir yandan da ölüm size sürekli  parmağını sallayıp duruyor.Ölümün parmağını kırmak için kendinizi dünyevileşmenin seline atarsınız  olup biter.Bu sel kasabada olmaz çünkü oradaki alanlar dardır.Ve sürekli de ezan sesi baskın gelir orada.

İslam dediğinizde 3 temel direk konu ortaya çıkar. Allah'ın birliği, Peygamberimizin hayat tecrübesi ve bu hayattan sonraki ahiret.Bu kadar altı çizilerek vurgulanan ahirete dair Cenabı Allah'ın bize gösterdiği işaretlerin çok hayatımızda karşılığı yok gibi gözüküyor .

Belli bir grubu kastetmeden ,kendimi de katarak söylüyorum.Bizim ahirete dair  itikatımız var,inancımız var imanımız yok.Hayatta insanı kımıldatmadıkça inanç pek işe yarayan bir şey değildir.Tutum ve davranışlarındaki ahlaki arızaları  onarmadıkça zihnimizdeki şöyle inanıyorum dediğiniz şeyin pek kıymeti harbiyesi yoktur . Çünkü sizin ahlaki hayatınızda bir yaptırımı yoksa o inanç bir dogmadır.

Ahiret var mı? Var ! Pekiyi bu dünyadaki hayat performansımızın önümüze sicil olarak konacağına ve bunun hesabının sorulacağına gerçekten yürekten inanıyorsan niçin bugünkü hayatın dünden daha iyi olmuyor ?Niçin yinelediğin bir tutum ve davranışını tedavi edemiyorsun ? Demek ki var diye inandığın o ahiret hayatının vicdanında,iç dünyanda bir karşılığı yok. Bizim ahiret inancımızla müşriklerin Allah inancı aşağı yukarı aynı.Müşriklerde Allah'a inanıyorlar .Fakat inandıkları Allah'ın yaşadıkları hayatta hiçbir etki ve nüfus gücü yok.

Ahiretle ilgili ayetleri anlatalım duralım eğer bu ayetler bizim pratik hayatımıza ,iç dünyamıza bir yansıması olmayacaksa sadece lafazanlık yapmış oluruz.

Prof. Dr. Mustafa Öztürk Sözden Öte 24.01.2015 Cennet ve Cehennem


Teşekkürler.


VARLIĞI TANIRKEN VAR EDİCİSİNİ TANIMA SÜREÇLERİ

Selam Arkadaşlar; Aşağıdaki anlatı ve daha fazlası Prof. Halis Aydemir'in Nahl süresi 124-125 tefsir dersine ait kayıttadır. İnsanın...