12 Mart 2015 Perşembe

MÜŞRİKLER ASLINDA NEYE TAPIYOR ?

Selam Arkadaşlar ;

Şirk ;Nüzul sebebi bağlamında Peygamberin gönderilme sebebi olacak kadar çok önemli bir konu olup ,bu evreni yaratan yaşatan Cenabı Hakka onunla bilikte bir takım kişileri ,varlıkları Allah'a ortak saymaktır.

İnsanlarda şöyle bir algı oluşuyor bu putperestler çok akılsız insanlarmış bir insan buna nasıl puta tapabilir diyerek kendini kenara çekme ve şirke uzaktan bakma benim realitemle benim toplumumla hiç alakası yokmuşta bu işte 14 asır evvelde ki bedevilerin ahmakların realitesiymiş gibi bir yaklaşım var.

Bu hiç de öyle değil.

Ben ne diyorum ! Kuranın nüzul sebebi diyorum .

Kuranın Kerimin nüzül sebebi bu olduğuna göre ve Kuran'ı Kerim kıyamete kadar geçerli olduğuna göre bu o kadar önemli bir konu ki kıyamete kadar var olacak ağırlığını hissettirecek bütün insanların düşme tehlikesi içinde bulunduğu son derece önemli bir konudur.


Tanrıyı tekelimize almak bugün bizim bir hastalığımızdır.Hiristiyanlıkta , Tevhid var ama şirk ile karışık bir Tevhid var.

Müşrikler Peygamberimiz için diyorlar ki bu adam tanrıları tek bir Tanrımı yapmış ? Eskiden beri bütün insanlık olarak Tanrılar diye bir şeyimiz var bizim .Biz bunu son dinde bile işitmedik ,Hiristiyanlıkta bile böyle bir şey yok .Onlardaki Tanrı inanışı bile üçlü bir Tanrı inanışı dolayısı ile Muhammedin getirdiği tek tanrı inancı tamamıyla uydurmadır diyorlar.Bu müşriklerin tevhide karşı gösterdikleri ilginç bir tutum olarak gösterilmektedir. .

Eski İranlılalırın hayır Tanrısı ve şer Tanrısı diye dualist bir Tanrı anlayışı vardı.Dünyadaki iyilikleri bir güç yapıyor kötülükleri başka bir güç yapıyor şeklinde.

Tanrı ve şeytan dualitesi bizim alalede normal vatandaşımızın şöyle düşünmesine yol açıyor ve halkın genel Allah ve şeytan algısı şöyle oluşuyor ;Allah var birde onun rakibi olarak onunla didişen ,ona posta koyan ,onu alt etmeye çalışan şeytan var .

Cenabı Allah ;Yasin süresinde ben ; size,  şeytana kulluk etmeyin demedim mi ,böyle bir anlaşma yapmadık mı ?size onu Rab edinmeyin demedim mi diyor ?bu gibi naslardan hareketle insanlar şeytanın tanrısal bir güç olduğunu zannediyor .

Dünyada bugün gördüğümüz kötülükleri Cenabı hakkı ezerek mi bir gücün yapması mümkün müdür ?

Haşa !!!!

Biz bunu çok önemsemeliyiz ?

Biz; amentü akidesinde bunu söylüyoruz yeryüzünde meydana gelen hayırlar ve şerler Allahtan gelir diyoruz.Alllah'a böyle inanıyoruz güya.

İslamiyetin tüm dünyaya getirdiği Tevhid inancı tüm bunlara karşıdır.

Kuranı Kerimin bir direk muhatapları var birde dolayları muhatapları var.Direk muhatplarına geldiğimizde Hz İbrahim'den kalma dine,  bir takım pagan unsurlarla başla kabilelelerin inanışları karışmış ve Allaha inanan  ama şirk koşarak inanan bir profil ortaya çıkmış

Allah'ı tek olarak kabul edemiyor adam !!!!

Ahirete iman etmeyenlere Allah'ı tek olarak anlattığın zaman bir kerih görme işte bu kadar şefaatçilermiz var bu kadar yüce kişilerimiz var diyerek yüzlerini ekşitirler ama Allahın yanından başka birileride anıldığında mutlu olurlar , şenlenirler.Bu müşrüğin temel psikolojisidir.

Biz bu putlara tapıyoruz ama sor bakalım niye tapıyoruz ?

Kuranda sürekli tekrarlanan bir cevapları verilir onların ağzından ; Bizi Allah'a yaklaştırsınlar diye .

Biz kimiz ki bir hiç olarak Allah'a ulaşamayız biz etrafımızda görebilmemiz, ,somutlaştırmamız lazım ve bizim putlarımız da bunu sağlıyor diyorlar ..Hiristiyanlar da da var bu işte biz direk Allah'a tövbe edip af dileyemiyoruz kiliseye gidip suçlarımızı itiraf ediyoruz oda Cenab-ı Hak adına  bir nevi bunları bağışlıyor .

Putperestler ne yapardı ?Put'dan helva yapardı sonra onu kendi eliyle yerdi .Putperestlik bu kadar basit bir şey değil çok ciddi bir şey.

O taştan,tahtadan veya benzeri şeylerden yaptığı birer semboldur. Bu sembol ; mesala 100 sene önce yaşamış milli savaş kahramanı ve İranlıları onu sayesinde yenmişiz diyor  veya onlara göre insanlara çok büyük faydası olmuş,şifacı olmuş bir din adamı olabiliyor  .

Onlara özel bir perestij ediyor yani çok aşırı saygı duyuyor ve bunları bir timsal ile canlandırıyor işte putperest kavramı buradan geliyor.

Aslında müşrikler bunlara tapmıyor ki !!!!Bu kadar akılsız olabilir mi insan ?

PUTUN TEMSİL ETTİĞİ O ÖLMÜŞ ,TOPRAĞIN ALTINA GİRMİŞ O KİŞİYE HALEN YAŞIYOR GİBİ DÜŞÜNEREK TAPIYOR.

Kuranı Kerimde tüm bu anlatımlar o kadar net bilimsel ifadelerle net ortaya konuyor ki. Kuranı Kerim bir bilim kitabı değildir ama anlatımların bilimsel olduğu ifadeler yer alır.Mesala müşriklere yönelik  ; Allah katında şefaatçi olacağını söylediğiniz Lat,Menat,Uzzanın neye dayanarak bu yetkilerinin olacağını söylüyorsunuz .Elinizde bir kitap, bir belge,bir vesika  var mı ?

Toplumda din adına konuşuyorsak iki çeşit insan olduğunu düşünmeliyiz.Bir esas siyasi şer odakları ve görsel basınıyla ,gazetesiyle ,bir takım demeçleriyle  yönlendiren ekonomik güçler birde gariban nüfus var.Kuranı Kerim kendi nazil olduğu dönemde bu büyük güç  odağı olan müşrikleri muhatap alıyor gariban müşrikleri ise uyarıyor.Bak diyor onlara yarın kıyamet günü hesaplar görüldükten sonra bu güç odaklarıyla Cehennemde birbirinize gireceksiniz ,Ya Rabbi bizi bunlar saptırdı diyeceksiniz biz aslında iyi insandık da şöyleydi de böyleydi de demiyesiniz diye sizi uyarıyorum,o zengin güç sahipleri de diyecekler ki siz zaten meyilliydiniz  benmi seni müşrik yaptım bunları Kuran bize defalarca anlatıyor.

*PROF.DR. MURAT SÜLÜN'LE
KARŞILAŞTIRMALITEFSİR DERSLERİ
HER CUMARTESİ SAAT 14.00- 16.00
ARASINDADIR.
http://www.kuranvakfi.com/

*DERSLERİMİZ YOUTUBE SAYFAMIZDA
CANLI OLARAK YAYIMLANMAKTADIR.
ESKİ DERSLERİMİZ YOUTUBE
SAYFAMIZDA MUHAFAZA EDİLMEKTEDİR.
VARLIĞI TANIRKEN VAR EDİCİSİNİ TANIMA SÜREÇLERİ

Selam Arkadaşlar; Aşağıdaki anlatı ve daha fazlası Prof. Halis Aydemir'in Nahl süresi 124-125 tefsir dersine ait kayıttadır. İnsanın...