9 Nisan 2015 Perşembe

EVRİM KAVRAMI - REENKARNASYON -ÖLÜYE KURAN OKUMAK

Selam Arkadaşlar ;

Evrim teorisi ile ilgili delil gösterilen ayetlerden biri olan "İnsan daha anılacak bir şey değilken" ayetini çok iyi anlamamız gerekiyor .Burada kastedilen manayı , süre bütünlüğü ile değerlendirğimizde insanın karışık bir nutfeden yaratıldığına işaret edildiğini görürüz.Adam 9 aylık mesafeyi alıp milyonlarca yıl öncesine primatlara götürerek evrime ayet'den delil bulduğunu sanıyor.

Zamandan öyle bir an geçti ki insanın üzerinden, o vakit adı anılmaya bile değmez birşeydi.Biz insanı karışık bir nutfeden yarattık; sınamak için de onu işitir ve görür hale getirdik.İnsan 1-2 

Aynı durum reenkarnasyon içinde geçerli , adam "ölü iken sizi diriltti ayetini" ayetini alıp buradan yeniden bedenlenmeye delil getiriyor.

Reenkarnasyon hint felsefesinin bir enstrümanıdır .Bakıyorsunuz herkes sefalet içerisinde ama adam tekrar dünyaya geleceksin oğlum kral gibi yaşayacaksın diyor .İnsanlara da cazip geliyor bu durum.Düşün ki yükün altında ezilen bir insansın ama öldükten bir kaç sene sonra başkasının vücudunda dünyaya tekrar geliyorsun.

Bir ruh eskinden köpek idi şimdi insan olarak tekrar dünyaya geldi gibi inanışlar bize nasıl nüfus edebiliyor böyle.

Bunun temelinde yatan şey bence ruh ve beden ayrılığıdır.Beni şimdi söyleyeceğim şeyler pek yaygın değildir.Ruh bedenin ayrılmaz bir özelliğidir ve bedenle birliktedir ve bedensiz olarak yoktur.

İnsan varlığının daha ilk aşamasından itibaren ruh yani o canlılılık insana gelmektedir.Diğer türlü düşündüğümüzde aslında insanoğlu öldüğünde  ölmemiş oluyor.Bildiğiniz gibi genel inanışa göre de böyledir.

İsterseniz kendi inanışlarınızı bir tartın .Biz ölüyoruz ama aslında ölmüyoruz düşüncesinde olduğunuzu göreceksiniz.Yok o yaşıyor yok bu aşıyor herkes yaşıyor.Sadece bedeni gitmiş orada.

Kuranda defalarca ölüyorsun diyor.Ayetler bunu söylüyor.Hadisler bunu söylüyor.Öleceksiniz diyor.Ama bize ne diyoruz ?Ölmüyoruz.

Pekiyi ölmüyorsak tekrar nasıl diriliyoruz ?Allah sana dirileceksin diyor .Sana yeniden hayat vericem diyor.Niye yeniden bize hayat veriyor madem ölmüyorsak.Sanki bu bedenle yaşayacakmışız gibi ahirette bedenler diriliyor deniliyor.

Ahirette başka bir uhrevi farklı beden olacak.Bunların ip uçlarını biz naslardan alıyoruz. Mesala öyle bir deri verilecek ki insana azabı çektikçe çekecek.Hiç yanmayacak bitmeyecek kül olmayacak ....Halbuki şu deriyi ufacık bir ateşte yak bakalım nasıl kızarıp gittiğini gör.

Hadisler var Cennet ehlinin 30'lu yaşlarda olacağına dair.Cennet nimetlerinin  tadılacağı beden ile değil.

"Nefisler eşleştirildiğinde " ayetini bedenler ile ruhlar eşleştiğinde diye yorumlanır.Oysa aynı kişilikler ,yani Cennetlik olanlara bir araya getirilecek ve Cehennemlik olanlar bir araya getirilecek demektir. 

Saffat süresinde" Zülmedenler ve eşlerini Allah'tan başka taptıkları ile birlikte bir araya getirin ve Cehennemin yolunu gösterin onlara " ..şimdi burada zülmedenler ve eşlerini denirken kim bunlar ?eş kelimesini duyunca aklına ne geliyor ?Kadınsa ,kocası...Koca ise karısı ..Oysa zulmedenin karısı ile kafir olacak diye bir şey yok .Burada zulmedenler ve eşleri denirken onlar gibi olanları denmektedir .

Nefis denilince ruh ve beden bilikte vardır ...Ruh ve beden birlikte yoktur.

Halkımızın ölünü arkasında yaptığı Kuran okumalarını dua olarak olumlu görüyorum.Çünkü biz bu duaların ölüye fayda sağlayıp,sağlamayacağını bilemiyoruz elimizde böyle bir ölçek yok.Ama diriye fayda sağlayacağını biliyoruz.O zaman millete bunu yasaklayalım ki !!Hiç olmazsa anneme Kuran gönderecem derken Kuran okumuş oluyor.

Bunu yani bu kendisine sağladığı bu terapiyi elinden almamak gerektiğini düşünüyorum.Annesiyle bir bağlantı kurduğunu düşünüyor ..ona bir fayda sağladığını düşünüyor ...

Bizde ölülerine dua etme geleneği vardır.Cenaze namazını niye kılıyorsun ?ne gerek var o zaman cenaze namazına .Cenaze namazı sadece bir merasim mi yani ?Hayır !adama dua ediyoruz.Cenaze namazı bir duadır ve duayı faydalı olacak diye ediyoruz. 

Bizde Sadak-i cariye kavramı  var.Adam servetiyle neden koca hastane yapıyor .Zeynep Kamil servetini vermiş hastane yaptırmış. Adam okul yapıyor,cami yapıyor,çeşme yapıyor.Eğer bunların ona öldükten sonra hiç bir faydası olmayacaksa adam bunları niye yapıyor ?Demek ki böyle bir bilgi verilmiş.Annemize ve babamıza dua etmemiz istenmiş.

Benim söylediğim şey şu :reenkarnasyon inanışı bu tip ayetlere dayandırılınca bunun esas sebebinin ruh ve beden ayrılığı olduğunu düşünülmesinden dolayıdır .

Yukarıdaki tüm anlatımlar Prof DR. Murat Sülün Hoca'nın , aşağıdaki karşılaştırmalı Tefsir derslerinden alınmıştır

KURAN ÇALIŞMALARI VAKFI
Vakfın Amacı:Kur’an Çalışmaları Vakfı, Kur’an-ı Kerim’in evrensel ve tarih üstü mesajını, asli ilke ve amaçlarını Kur’an metni ve Hz. Peygamberin sahih sünnetinden hareketle hayata taşımayı, metnin yorumunda öncelikle onun kullandığı dile ve indiği tarihi şartlara dair bilgileri esas almayı, bu bilgilerden yola çıkarak ayetlerin anlamlarını elden geldiğince doğru belirlemeyi, daha sonra Kur’an’ın mesaj ve ilkelerini metnin bütünlüğünü gözeterek ortaya koymayı, onun Hz.Peygambere indiği zamanki tazeliğini ve dinamizmini insanlara hissettirmeyi, bütünbunları değişim ve gelişim karşısında realiteyi gözeten yeni, doğru ve diri bir yorumla gerçekleştirmeyi imkan nispetindekarşılamak amacıyla kurulmuştur.
*PROF.DR. MURAT SÜLÜN'LE
KARŞILAŞTIRMALI TEFSİR DERSLERİ
HER CUMARTESİ SAAT 14.00- 16.00
ARASINDADIR.  İletişim:  idare@kuranvakfi.com 

Salim Efendi Caddesi 12/20 Borsa Han Kat1 Üsküdar
Teşekkürler.VARLIĞI TANIRKEN VAR EDİCİSİNİ TANIMA SÜREÇLERİ

Selam Arkadaşlar; Aşağıdaki anlatı ve daha fazlası Prof. Halis Aydemir'in Nahl süresi 124-125 tefsir dersine ait kayıttadır. İnsanın...