4 Kasım 2015 Çarşamba

HANGİ AŞAMALARDAN GEÇEREK İMAN SAHİBİ OLUNUR ?

Selam Arkadaşlar ;

İman eden insan ne yapmış oluyor ?

Peygamber devrinde biri  iman ettiği zaman ne anlama geliyordu  ?

Birinci aşamada o kişi kendi içinde bir güven hasıl edip ,Muhammed doğru söylüyor fikrini içinde pekiştiriyordu.

İkinci aşamada Allah Resülünun yanına giderek sen Allah'ın peygamberisin ben sana güveniyorum der. Bakın burada güven esastır çünkü onun Peygamber olduğuna güveniyor.

Üçüncü aşamada Peygamberde ona güvenir.Karşılıklı bir güven hasıl olur.Peygamberin güvenmediği bir adam Mümin değildir. Bunlara biz ya münafık deriz.Ya fasık deriz. Ya kafir deriz. Dünyevi hukuk açısından en uygun düşeni münafıktır. Mekke devrinde münafıklık yoktur.Çünkü Mekke devrinde parsa ve ganimet  yoktur.Niye münafık olsun ki adam .Mekke devrinden Müslüman olup da dinler çıkanlar vardı bunlarda dürüstdü sonuçta.Ama Medine'de böyle değil ,Medine de Müslümanlar güçlenip biraz parsa oluşunca bu parsaya ortak olmak için insanlar Müslüman gözükebiliyordu.

Devam eden aşamada toplumla o kişi arasında bir güven hasıl olması gerekir.Toplumla o kişi arasında güven olmadığı sürece orada halen iman yoktur.Kişi içinde yaşadığı topluma eman verdikten sonra hal ve tavırları bu emana uymazsa o kişinin hukuk açısından gereği ne ise yapılır. Mesala ; çalmışsa , adam öldürmüşse cezası ne ise uygulanır.Eğer , kişi bana güvenin diye içinde yaşadığı topluma eman verdiyse çalmayacaktı, hırsızlık yapmayacaktı . Eğer çalıyorsa mümin değildir diyerek eli kesilir.

Kişi değilde bir topluluk iman etmeye geldiğinde ne oluyordu ?Bütün bu aşamalar gerçekleşiyordu.Bin kişi gelip İslama giriyor ,bu bin kişi İslamı; anlamış mı acaba ? Kuran ne diyor ?Peygamber ne diyor ? tam olarak biliyormu ? Bunların bir kısmı zaten Kuranda tenkit ediliyor.Peygambere gelip iman ettik diyorlar ama siz iman etmiş değilsiniz diyor Kuran'ı Kerim ,yani siz sadece etraftaki kabilelerden korkarak güvenlik ve ganimet için geliyorsunuz buraya demeye getiriyordu.İlk baştaki 3 4 aşama daha sizde gerçekleşmemiş ama amale ve itaate devam edin Allah zamanla  kalbinize imanı yerleştirir ,amellerinizi zayi etmez deniliyordu.

Bu aşamaları aşama aşama düşündüğünüz zaman imanın hep güvenlikle alakalı ona aykırı fillerin ise hiyanet olduğunu anlamış  oluyorsunuz.Çünkü böylesi bir durum ihanettir .Niye ?

Çünkü sen emniyet telkin ettin bana güven dedin ve bu güvene aykırı hareket ettin.Bana güvenebilirsin dedin savaştan kaçtın.Bana güvenebilirsin dedin Peygamberin sırlarını kafire satmaya kalktın .

Aşağıdaki  Kuran Ne Diyor Biz Ne Anlıyoruz dersinden alıntılar yapılan konuda imanın aşamalarından bahsedilirken, Peygamberin güvenmediği bir adam mümin değildir denildi.Şöyle bir düşünmüştüm anlatım sırasında ,bugün Peygamber aramızda olsa bize ne kadar güvenirdi ?İman sahibi olduğu ileri süren herkes kendi imanının kaç kırat  olduğunu buna göre düşünsün.


*PROF.DR. MURAT SÜLÜN'LE"KUR'AN NE DİYOR BİZ NE ANLIYORUZ?"
HER CUMARTESİ SAAT 14.
15- 15.30
ARASINDADIR.

*DERSLERİMİZ YOUTUBE SAYFAMIZDA
CANLI OLARAK YAYIMLANMAKTADIR.
ESKİ DERSLERİMİZ YOUTUBE
SAYFAMIZDA MUHAFAZA EDİLMEKTEDİR.
http://www.kuranvakfi.com/
VARLIĞI TANIRKEN VAR EDİCİSİNİ TANIMA SÜREÇLERİ

Selam Arkadaşlar; Aşağıdaki anlatı ve daha fazlası Prof. Halis Aydemir'in Nahl süresi 124-125 tefsir dersine ait kayıttadır. İnsanın...