1 Mart 2016 Salı

ALLAH'IN VARLIK İLE İLİŞKİSİ

Selam Arkadaşlar ;

Kur'an'ın çok temel kavramlarından biri olan rahmet, Allah'ın, varlık ve insanla ilişkisini ortaya koymuş olduğu çok önemli bir ilkedir.

Gerek kendi hayatımıza gerekse de mevcut nizam içerisine baktığınıza Allah'ın varlık ile ilişkisinde göze çarpan en bariz olgunun Rahmet olduğunu görürsünüz.

Rahman ;inansın ya da inanmasın Allah'ın bütün varlığa iyilik,bağış ve ihsanıyla muamelesini ifade eden bir kavramdır.

Cenab-ı Hak Kuranda ;  Er Rahman Allemel Kuran (Kur'an'ı o öğretti ) der .Burada ki Kuran kelimesi Allah'ın tüm varlığa kodlamış olduğu evrensel kurallar bütünü ve varlığın kendine göre yaratılış özelliğini ifade eden bir kavramdır.

Allah'ın kulları ile ilişkisinde azap ve gazap şartlı iken Rahmeti ise  hakim ,kuşatıcı ve değişmez bir tavrıdır.Biz birine iyilik yaptığımızda kıymetini bilmezse bak kardeşim sana bu kadar iyilik yaptım kıymet bilmedin diyerek yüz çeviririz.Kulun merhameti bu kadardır işte.

Hemen Rabbini hamd ile tesbih et ve O'ndan mağfiret dile. Çünkü O, tevbeleri çok kabul edendir.Nasr 3

Allah'ın varlık ile ilişkisinde göze çarpan özelliği rahmet ve merhamet  ise Kuran ahlakı ahlaklanmış kişilerde bu özellikleri kendi benliğine kazandırmak zorundadır.

Adalet'de Allah'ın Rahmet sıfatının bir tecellisidir.

Cennet Allah'ın Rahmetinin eseri , Cehennem  ise adaletinin tecellisidir.

Allah'ın Rahmeti her şeyi kuşattığından onun Rahmeti dışında kalan hiç bir varlık yoktur.Aman ha kendi egoizmimizi öne çıkararak bu insana merhamet yaramaz demeyelim.

Hiç bir günah Allah'ın Rahmetinden büyük değildir.Bunun için Allah'ın rahmetinden ümit kesilmez.Kafirlerden başkası da Allah'ın rahmetinden ümit kesmez.Bir kişi Allah'ın Rahmetinden ümit kesip de Allah'ın huzuruna gelirse Allah'ın azabı o kişiye adil bir karar olarak tahakkuk eder.İşte bunun için hesap ve azap haktır.Fakat bu hesap sırasında hak ve yetki Allah'a ait olacağı için kimin azap görüp kimin affedileceğine Allah karar verecektir. Hiç kimse ahkam keserek birilerini Cehenneme göndermeye kalkmasın.Bu Allah'ın bileceği bir iştir.Biz ancak  Kurana dayanarak hangi ameller insanı Cennete götürür onu söyleyebiliriz.Ama hüküm Allah'ındır.


En doğru yol ;ilahi Rahmet'den ümit kesmeyip bir an önce hatalarımızdan dönerek ve iyi işler yaparak geçmişi imkan nispetinde onarmak ve daha iyi bir gelecek kurmak için gerekeni yapabilmektir.Bunun İslamda adı tövbedir.Tövbe bir islah cihadı ve güvenli bir istikbal oluşturma gayretidir.

Sadece mucize isteyip , hakka dönmek için bir gayret sergilemeyen haktan sapmış kimseler için mucizeler bir anlam ifade etmez .Hz İbrahim'in ateşte yanmadığını gördüler de hidayete erdiler mi ?Çünkü onlar putçu bir hayat tarzını benimsemişlerdi.Bu yüzden Hz İbrahim onlara put sevgisine dayanan dostluklarının onları yarı yolda bırakacağını ve kıyamet günü birbirlerini gördüklerinde lanet okuyacaklarını bildiriyor.

Gerçek mümin en zor şartlarda bile imanından taviz vermeyen kişidir.Her şeyini yitireceğin anda bile Allah'a karşı samimiyetini korumaktan daha mutlu bir şey olabilir mi ?
Tefsirlerimiz de rivayet olarak aktarılır :
Hz.İbrahim'e sorulmuş : "Hayatının en mesut anını ne zaman yaşadın?"  
Hanif Peygamber cevaben,
Allah için ateşe atıldığım zaman .


*FAHRETTİN YILDIZ'LA
TEFSİR DERSLERİ BEYEFENDİLER İÇİN
HER PERŞEMBE SAAT 2
0.30 - 22.30,
HANIMEFENDİLER İÇİN HER CUMARTESİ
SAAT 10.
30 - 11.30 ARASINDADIR.

*PROF.DR. MURAT SÜLÜN'LE
"KUR'AN NE DİYOR BİZ NE ANLIYORUZ?"
HER CUMARTESİ SAAT 14.
15- 15.30
ARASINDADIR.

*DERSLERİMİZ YOUTUBE SAYFAMIZDA
CANLI OLARAK YAYIMLANMAKTADIR.
ESKİ DERSLERİMİZ YOUTUBE
SAYFAMIZDA MUHAFAZA EDİLMEKTEDİR.VARLIĞI TANIRKEN VAR EDİCİSİNİ TANIMA SÜREÇLERİ

Selam Arkadaşlar; Aşağıdaki anlatı ve daha fazlası Prof. Halis Aydemir'in Nahl süresi 124-125 tefsir dersine ait kayıttadır. İnsanın...