23 Mart 2016 Çarşamba

HERKESİN BİRBİRİNE GÜVENDİĞİ ORTAMI SAĞLAMAK

Selam Arkadaşlar ;
Bunlar .Prof .Dr Murat Sülün'ün Kuran Ne Diyor ?Biz Ne Anlıyoruz ? dersinden Ey Nefs-i Mutmainne !Dön artık Rabbine konuşmasından alıntılar.

Ve Nefs-i Levvâme'ye yemin ederim .Kıyamet 2 


Nefsüi Levvame nedir ?

Kıyamet günü hepimizin kendini kınayacak halidir .

Kıyamet günü kendini kınayan herkes Nefs-i Levvame'dir .Ve keşke şu gerçek hayatım için önden bir şey gönderseydim diyecektir.

Bir misalle anlatalım ; Almanya da yaşıyorsun.Almanya'da para kazanıyorsun .Almanya'da 50 yaşında kadar yaşayıp geri kalan ömrünü Türkiye de de geçirmek istiyorsun.Türkiye burada ahiret oluyor.Türkiye'ye ana vatanına geri döneceksin ama elde avuçta bir şey yok önden bir şey göndermemişsin.Nasıl olacak ?Birde , Almanya'da çalışırken kazandıklarından oradaki hayatın için önden gönderip hazırlık yapanlar var.Her şeyini gelmeden planlayıp ,hazırlayıp öyle geliyor.
 Benim bu temsilim tam bir benzetme değil aslında.Çünkü 50 senelik hayatından ahiret için gönderdiklerin ebedi hayatın için yatırım oluyor.Ben burada 20-30 sene gibi bir şey anlatmaya çalışıyorum mesele anlaşılsın diye.

Tasavvufta ki  nefsi levvame de doğru yani tasavvuf , nefis psikolojisi olarak insan benliğinin böyle böyle yapıları vardır diyor ve bunları Kurandan aldığı kelimelerle taçlandırıyor .Fakat buradaki problem; Kur'an'ı Kerim baştan bir kelimeyi söylüyor ve bunun kendi anlamı ve terkibi var. Fakat tasavvuf'da tespit edilen bir ilmi hakikat üzerinden kelimeler taçlandırılırken zamanla ayetin kendi anlamı unutuluyor ve sonra Kuranın kendi söylediği mana unutulup gidiyor ve bu ilmin terkibi kullandığı mana yaygınlaşıyor.Bunların çok örnekleri var.

Bir örnek veriyim size ?

Mesala Din kelimesi "bu kafirlerle din tamamen Allah'ın oluncaya kadar savaşın" .

Bu ifadeden ne anlıyoruz ?

Bütün dünyaya Allah'ın dinini hakim kılıncaya kadar ,insanlar Müslüman oluncaya kadar anlıyoruz değil mi ?

Halbuki burada din din fitnenin zıddı anlamda bir fitne kalmayıncaya kadar baskı,anarşi,hukuksuzluk kalmayıncaya kadar demektir.Yani baskı ortamının olmadığı ,özgürlük ,can ,mal ,namus ,din ,vicdan özgürlüğünün sağlandığı herkesin eşit olduğu ortam sağlanıncaya kadar demektir yoksa kimseyi zorla inandıramazsın.

Buradaki din hukuktur,adaletdir ,insanlara eşit davranmaktır .


Peygamberin önüne bir Yahudi ile Müslüman  davalı ve davacı geldiği zaman ,Peygamber diyor muydu ? sen Müslümansın haklı olan sensin diye.Eğer Yahudi'nin haklı olduğuna kanaat getiriyorsa Yahudiyi haklı buluyordu.Müslümanın haklı olduğuna kanaat getiriyorsa Müslümanı haklı buluyordu.Yani burada hukuk konusunda Yahudiye de eşit mesafade Müslümana eşit mesafe de duruyordu ve  hukuksuzluğu kaldırıp hukuku ikame ediyordu.

İslam nedir ?
Anarşinin tersi yani barış ve huzur ortamıdır .Bunlar Kur'an'ın ,dinimizin kelimeleri.Milletin ya bundan haberi yok yada kafa yapıyorlar.

İman nedir ?
Herkesin birbirine güvendiği bir ortamdır.Dolayısı ile ,ayet'de; Allah'ın hukuku üst hukuk olarak benimsemek şartıyla herkesin yararına olan bir hukuk sağlanıncaya kadar deniliyor.

İnanç özgürlüğü olmalı ama hukuk özgürlüğü yok.İstediğine inan ama birini öldürdün mü ,birinin malını çaldın mı ?hukuk önünde eşitsin .Birinin arabasına vurdun ,ne olacak şimdi ?Ben Müslümanım.Tamam Müslümansın ama adamın arabasına da vurdun.Veya ben yahudiyim tamam yahudi olabilirsin ama adama vurdun.İnsan ilişkilerinde temel olan şey hukuktur.

İnançta kimin neye inandığını nereden tespit edeceğiz ?
Bizim böyle bir imanmetremiz  ,küfürmetremiz ,tekvirmatiğimiz yokki ?Kafaya bağlıyorsun tekvirmatiği bakıyorsun bu imanlı mı ,değil mi ?Işıklar yanıyor ,sönüyor ,yanıyor,sönüyor tamam imanlı bu mu diyeceğiz ?

Kimseyi Müslüman olmaya zorlamak yok ! Ne var 'Herkesi hukuka çekmek var.


*PROF.DR. MURAT SÜLÜN'LE"KUR'AN NE DİYOR BİZ NE ANLIYORUZ?"
HER CUMARTESİ SAAT 14.
15- 15.30
ARASINDADIR.

*DERSLERİMİZ YOUTUBE SAYFAMIZDA
CANLI OLARAK YAYIMLANMAKTADIR.
ESKİ DERSLERİMİZ YOUTUBE
SAYFAMIZDA MUHAFAZA EDİLMEKTEDİR.


VARLIĞI TANIRKEN VAR EDİCİSİNİ TANIMA SÜREÇLERİ

Selam Arkadaşlar; Aşağıdaki anlatı ve daha fazlası Prof. Halis Aydemir'in Nahl süresi 124-125 tefsir dersine ait kayıttadır. İnsanın...