19 Ekim 2017 Perşembe

AKLEDEREK YÜRÜYEN SAĞLAMCI KİMSELER

Selam Arkadaşlar ;

Bunlar, Prof. Dr. Halis Aydemirin Maide süresi 20.ayet  ışığında yaptığı ahirete yakin derecesinde iman vurgusuna ait anlatımdan aktarımlar.

Ahirete, yakin derecesinde kesin bilgiyle inanan sağlamcı kimseler;
O kimseler ki; sana indirilene senden önce indirilen kitablara iman ederler. Onlar ahiret alemine de yakînen inanırlar. Bakara 5
Bu yaşam nedir ? Anlamı nedir ? Sonrasında nereye açılıyor ? Ben niçin varım ? meselelerini hayatının gayesi görüp etraflıca düşünerek sonuca varan kimselerdir.
Cenab-ı Allah, bir çok konuda kesin bir malümatınız olmayabilir ama yaşamınızın anlamını belirleyecek böyle bir konuda tereddüssüz yakin bir bilgilenme istiyor.
Bu öyle bir bilgilenmedir ki; yeryüzünün farklı coğrafyalarında dünyaya gelen bir hiristiyanın bir çinlinin kendisine söylenenler doğrumu diye nasıl araştırma yapması gerekiyorsa benimde devraldığım mirası araştırmam gerekir diyecek sorumluluğu üstlenmek ve bu dinin temel inançlarından biri olan, mükafatı veya cezası sonsuz ebedi bir yaşam hakkında gerekli verileri toplamaktır
Ama bizde tam tersi ahiretle ilgili konularda bizahiti inceleyerek değil üstün körü bilgilerle geçiştirip sırtımızdan atıyoruz. Ama araba alırken öyle mesai harcayıp öyle inceliyoruz ki, torpido gözü suğutmalımı... yol tutuşu nasıl.. koltukları derimi... aydınlatması göz yoruyor mu ..uzun yolda ne kadar yakıyor... adam nerdeyse baştan araba dizayn edecek kadar malümat ediniyor.
Ama ahirete yönelik konularda yakin bir bilgiye sahip olmaktansa o konular çok önemli değil zaten bizim dinimiz hak din diye uzaktan uzağa izleyip dinin temeli olan kitaba bile mesai harcamıyoruz .
Böyle oluncada ne imanınımız bize hidayet sağlıyor ne de aklını kalbini gözünü kulağını sıkı bir şekilde kullanan sorumluluğunun farkında olan kimseler oluyoruz. Kimileri hocaların kimileri ideolojilerin peşine takılıyor.
Ama yakin derecesinde kesin bir malümatla kendinden emin olan bir kimseyi körü körüne arkanıza takabilir misiniz ? Yine böyle bir kimseyi kötü örnekler yüzünden yolundan çevirebilir misiniz?
Çeviremezseniz. çünkü bu adam hem sağdan geleni hem soldan geleni sorgulayıcı ve hayatında aldığı kararların sorumluluğunu taşıdığının farkındadır. Çünkü O;
Hakkında bilgi sahibi olmadığın bir şeyin ardına düşme. Şüphesiz kulak, göz ve kalb; bunların tümü ondan sorumludur.. İsra 36 ayetine iman etmiş .

KUR'AN-I KERİM NEDEN ALFABE KOLAYLIĞINDA İNDİRİLMEDİ?

Selam Arkadaşlar; Kur'an'a göre insan şuuru, insan zihni her an uyanık ve hareket halinde olmalıdır.  İnsan henüz kendini k...