6 Kasım 2017 Pazartesi

KURAN'I ANLAMADAN İMAN SÜRECİ İŞLER Mİ ?

Selam Arkadaşlar ;

İnananlara en siddetli dusman olarak, insanlardan yahudileri ve Allah'e eş kosanlari bulursun. Onlardan, inananlara sevgice en yakin «Biz hiristiyaniz» diyenleri bulursun. Bu, onlarin icinde bilginler ve rahibler bulunmasindan ve buyukluk taslamamalarindandir.O kimseler ki, bu elçiye indirilen Kur'ân'ı dinleyip anladıklarında, gözlerinden yaşlar boşaldığını görürsün. Çünkü o Kur'ân'daki gerçekleri tanırlar ve “Ey Rabbimiz!” derler, “Biz inandık, bizi hakka şahid olanlarla beraber yaz. Maide 82-83

Bir Hiristiyan açısından dahi Kur'an'ı dinleyip anladıktan sonra iman denilen süreç işlerken halihazırda muhatabı olduğu söyleyenler için nasıl dinleyip anlamadan iman süreci işleyebilir?

Ayetleri duyacak ama anlamadan öyle uzaktan uzağa bir aidiyetle bizimkisi en iyisi diyecek öylemi! Zahmet edip gerçekliğine ermeye ve tahkik etmeye koyulmayacak!
Kuşkusuz bu süreç böyle işlememelidir.

Madem ki, Cenab-ı Allah imtihan sürecini Kitabın Allah’dan olduğu gerçekliğine tanık olmaya bağlamış. Bu tanıklığı iman iddiasında olan herkesin yaşayıp Kitabının gerçekten hak olduğuna iman etmelidir. Kur'an'ı Kerimde nice ayet’de "Biz bunu insanlar için indirdik" demektedir. Bu kitap insanlara indirilmiştir sadece alimlere değil! İnsan bu sorumluluğunu sahiplenmeli Kitabının gerçekten hak olduğuna iman etmeli ve sonrasında salihlerle birlikte Cennet'de olmayı ümit etmelidir. Bu süreç işlemeden kişi nasıl salihlerle birlikte Cennet’de olmayı arzu edecek?


Prof. Dr. Halis Aydemir tefsir dersi alıntı.

VARLIĞI TANIRKEN VAR EDİCİSİNİ TANIMA SÜREÇLERİ

Selam Arkadaşlar; Aşağıdaki anlatı ve daha fazlası Prof. Halis Aydemir'in Nahl süresi 124-125 tefsir dersine ait kayıttadır. İnsanın...