22 Kasım 2017 Çarşamba

KALBİ TEMİZ OLSUN YETER DİYENLER

Selam Arkadaşlar;

Allah kendinden başka ilah olmadığına şahitlik etti; melekler ve ilim sahipleri de adalet üzere hareket ederek Allah'tan başka ilah olmadığına şahitlik ettiler. Yüce ve hikmet sahibi olan Allah'tan başka ilah yoktur. Ali İmran 18

İnsan, Allah'ı tanıyarak sadece ona kulluk yapacağı ona altenatif herşeyi reddeceği bir potansiyelde yaratılmıştır ki bu potansiyelini değerlendirmeyen insanı Kur'an insan olarak bile görmez.
İnsan bu potansiyelinin getirdiği sorumlulukları da vardır. Kur'an, Allah'tan başka bir ilah olmadığına melekler ve ilme başvuranlar tanıktır diyor.

Cenab-ı Allah ancak ilim yapanların, Allah katında olanları daha iyi anlayabileceğini belirtiyor. Bilmek, ilim yapmak, farkında olmak bir istektir, bir girişimdir. Bilmek, bir gözlemi gerektirir, bir incelemeyi gerektirir, araştırmayı, bu konuları araştıranlarla konuşmayı, dinlemeyi gerektirir. Tüm bunların neticesinde Cenab-ı Allah insanın kalbinde bir farkındalık tecelli ettirir. Hakikat arayışı bireysel bir arayıştır, bireysel bir meraktır ve Cenab-ı Allah her insanda bu potansiyeli var etmiştir. Eğer kişi bu potansiyelini kullanmak isterse, Cenab-ı Allah ona ilmini çok basit şeyler üzerinden gösterebilir bir çiçeğe bakarken, güneşe bakarken, hatta tırnağı keserken bile yaşatabilir. Bu yaşanmıştır ki Ebu Zerr (ra), Bilal-i Habeş (ra) ilmin verdiği kararlı bir tercih ile ayakta durarak Mekkenin baskıcı ortamında hakikat uğrunda ölesiye direnmiştir. Cenab-ı Allah bu direnmenin ilimsiz olamayacağını öylüyor .

Ama adam diyor ki sen ilmi, akletmeyi, araştırmayı boşver insanlarla iyi geçiniyormu ona bak. Bundan daha fazlası yok mu senin için? Yaradanı tanımak, Yüce Kudret ile temas kurmak onu sevmeye başlamak. Adam Allah'ın ona verdiği nimeti çöpe atmış ufak tefek şeylerle göze girmeye çalışıp insana insanlığını katan cevheri kullanmıyorsa ondan vazgeçiyorsa hangi iyilikten sözedeceğiz.

Diyor ki çok gezdim sonunda anladım ki hak batıl diye bir şey yok önemli olan insanlık diyor. Ama en basit akletse burda 2*2=4 dediğine başka gittiği yerde adam 5 diyor öbürkü başka tarafta 8 diyor ama bizimki önemli değil diyor. Adam akletmeyi, gözlem yapmayı, ayetleri okumayı bırakmış dindarların bireysel hatalarından bir din algısı oluşturup böyle olacağıma iyi insan olurum daha iyi diyor. Sanki din ona kötü insan ol diyor kaldiki hayatında konforu uğruna erişeceği herşeyi en ince detayına kadar araştırırken dine gelince doğrusunu araştırmadan kötü örnekler üzerinden dini etiketlemesi insanın zayıf karaketirinin bir göstergesi olsa gerek.


Prof. Halis Aydemir. Tefsir dersi alıntı.

VARLIĞI TANIRKEN VAR EDİCİSİNİ TANIMA SÜREÇLERİ

Selam Arkadaşlar; Aşağıdaki anlatı ve daha fazlası Prof. Halis Aydemir'in Nahl süresi 124-125 tefsir dersine ait kayıttadır. İnsanın...