5 Aralık 2017 Salı

HEM DÜNYA DA HEM AHİRET DE MUTLULUK ARAYANLAR

Selam Ardaşlar ;

Erkek veya kadın, kim mü’min olarak iyi iş işlerse, elbette ona hoş bir hayat yaşatacağız ve onların mükâfatlarını yapmakta olduklarının en güzeli ile vereceğiz. Nahl 97

Şeytan, çoğu insana Cenab-ı Hakka saygı duyarsan, O senin yaşamını mutsuzlaştırır yaşamdan kefiy alamazsın diye olta atıp durur. Cenab-ı Allah ise tam tersini söylüyor. Pekiyi biz bu telkinlerden hangisine kendimizi aşina hissediyoruz?

Eğer şeytanın telkini altındaysak düşüncelerimizi doğru bir zemine taşımaya ihtiyacımız var demektir. Bir insan Allah'ın dininin kendisini mutsuz yapacağını bile bile Onunla barışık yaşayamaz.

Halbuki Cenab-ı Allah, biz müminlere ya Rabbi dünyamı mutsuz eyle bana sadece ahireti ver dedirtmedi. O bize hem dünyayı hem ahireti kazanacak araçları hangi dua ile isteyeceğimizi öğretti.

Allah'ım! Bize dünyada iyilik ve güzellik, ahirettede iyilik, güzellik ver. Bizi ateş azabından koru.

Biz güzeliği, hoşnutluğu, mutluluğu Rabbimizin emriyle dünyada da istedik, ahirettede istiyoruz. Mümin dünya hayatından vazgeçmiş ve onu mutsuz yaşamayı göze almış biri değildir. Mümin dünya hayatını güzel kılmayı hedeflemiş bir kimsedir.

Ey yatıp kalkıp daha mutlu olmak için dünyanın parasını ona buna harcayanlar, Ey daha mutlu olmak için her bulduğu eğlencenin ile ardına düşenler; Allah'a sırtınızı dönerseniz bunların hiçbirinde mutluluğu yakalayamazsınız olanca imkana rağmen depresyonlu haliniz hiçbir zaman yakanızı bırakmaz. Çünkü Cenab-ı Allah'ın yarattığı rengarenk ayetlere hep siyah beyaz bakarsınız.

Cenab-ı Allah mutluluğu mümin olsalar bile mutluluğun anahtarını salih amelin ucuna koymuştur. Kendisine sırtını dönenlere ise sıkıntı bir yaşam vereceğini belirmiştir.

Kim de beni anmaktan yüz çevirirse şüphesiz onun sıkıntılı bir hayatı olacak ve biz onu, kıyamet günü kör olarak haşredeceğiz. Taha 124

Bir insan ben sadece dünya hayatı ile ilgiliyim dese bile onun Allah'a yönelmektan başka bir şansı olmadığını görüyoruz.

Bir insan ben sadece dünya hayatı ile ilgiliyim bile dese bile onun Allah'a yönelmektan başka bir şansı olmadığını görüyoruz. İnsanların hislerinide yöneten Cenab-ı Allah kendisine yönelen kullarına hangi koşullar altında olurlarsa olsunlar mutluluk yaşatacağını vaat etmişse, O'nun ilmine biraz tanık olanlar O'nun sözünün yere düşmeyeceğini bilirler.


Prof. Halis Aydemir . NAHL Suresi 97 Alıntı. Prof. Dr. Halis Aydemir

VARLIĞI TANIRKEN VAR EDİCİSİNİ TANIMA SÜREÇLERİ

Selam Arkadaşlar; Aşağıdaki anlatı ve daha fazlası Prof. Halis Aydemir'in Nahl süresi 124-125 tefsir dersine ait kayıttadır. İnsanın...