9 Ocak 2018 Salı

ARZULARIMIZ İLK BAŞTA NEDEN İBADET YÖNÜNDE TEŞVİK ETMEZ

Selam Arkadaşlar;

Cennet zorluklarla Cehennem de şehvetlerle kuşatılmıştır!

Yani insanlar Cennete gitmek için hoşlanmadıkları bir süreç ile karşı karşıyadırlar. Mesala namaz kılmak ilk başta kişinin arzularıyla örtüşmez. Daha doğrusu Cenab-ı Hakka boyun eğip hayatı onun adına yaşamak, onun koyduğu emirlere ve yasaklara dikkat etmek kişinin duygularıyla zıtlaştırılmıştır. Sebebi çok basittir.?

Sınav...Kişinin hoşlanmadığı bu süreci aklederek ve iradesini kullanarak yapmaya girişmesidir. Tercih edebilme özgürlüğümüz var, fakat tercihlerimizden sorumlu olduğumuzu bilerek yaşamak, insan ve dünya bakışımızı anlamlı hale getiriyor. Eğer bunun tersi olsaydı hiçbirimizin tercih hakkı olmayıp hepimiz aynı gemiye bindirilip yolun sonunda aynı yerde indirilseydik işte o zaman anlamsız olurdu.

Eğer arzularımızda bizi ibadetler yönünde teşvik ediyor olsaydı Allah'a bağlılığımızı test edecek bir boyut olmazdı. Dolayısı ile imtihan varlığı olmak bahsettiğimiz bu süreçlerde doğru davranışların zorunlu istikamet olmasını engelliyor. Bu yönüyle düşünüldüğünde Cennet'in etrafının algı olarak ilk başlarda insanın hoşlanmadığı şeylerle dolu olduğunu görürüz.

"Bâzı şeyler vardır ki hoşlanmazsınız, fakat hayırlıdır size. Bâzı şeyler de vardır, hoşlanırsınız, şerdir size. Allah bilir, siz bilmezsiniz ki" Bakara 216

Fakat bu hep böyle devam etmez. Kişi bir dönem sonra Cenab-ı Allah'a karşı samimiyetini ortaya koyarak ibdatlerini içselliştirdiğinde duygu dönüşümünü daha dünyada iken yaşayabilir.

Fakat Allah size imanı sevdirdi Onu kalplerinizde süsledi. Küfrü (imansızlığı), fasıklığı (günahkarlığı) isyanı size çirkin gösterdi. (Hucurat suresi: 7)

Bu ayet bize konum olarak kendimizi nerede görmemiz gerektiğinde fırsat veriyor. Hala harama dair, fasıklığa dair şeyler çekici geliyorsa, başkalarının günaha dalmış hayatları için adamlar yaşıyor be diyorsak biz hala kötü şeyleri nahoş göremiyoruz demektir.

Fıkra olarak anlatılır: Adamın biri Avrupaya gidip ordaki yaşamları görünce, sizin dininiz her neyse kadirini kiymetini bilin demiş.
Dolayısı ile biz hala medyada pompalanıp şirin gösterilen bir yaşam tarzına karşı güçlü çekim altındayız. Ama biz bir kararlılık ortaya koyduğumuzda Cenab-ı Allah bir nur ile yüreyeceğimiz furkan nasip edeceğini söylüyor.

https://www.youtube.com/watch?feature=youtu.be&a=&v=Ir9L1HHVHrQ&app=desktop#

VARLIĞI TANIRKEN VAR EDİCİSİNİ TANIMA SÜREÇLERİ

Selam Arkadaşlar; Aşağıdaki anlatı ve daha fazlası Prof. Halis Aydemir'in Nahl süresi 124-125 tefsir dersine ait kayıttadır. İnsanın...