18 Ocak 2018 Perşembe

KÖTÜLÜKDE SINIRLARI KENDİ ÇİZENLER

Selam Arkadaşlar;

Onlar, işledikleri kötülükten, birbirini vazgeçirmeye çalışmazlardı. Andolsun yaptıkları ne kötüdür! 
Maide 79

Toplumumuzda hoşgörü adı altında kötülüğe karşı toleranslı olup en küçük uyarıda dahi bulunmamak iyi bir erdem olarak gösterildi. 

Bizim nazarımızda kötülük kötülüktür, faizcilik yapanla hırsızlık yapan arasında haram işlemek açısından fark görmediğimiz için bizim nazarımızda faizi tolere edenle hırsızı tolere eden arasında fark yoktur. 

Fakat bir başkasının nazarında hırsızlığın tolere edilmesi denildiğinde hemen kulak kabartırken başka konularda ise kulaklarını kapatır. Yani kendi yanlış gördüğü şeyin tolere edilmemesi gerektiğine dair belli bir refleksleri vardır ama sınırları kendi keyfine belirlemek ister. Müminler ise Rablerinin ihbarı ile bildikleri ve aklettikleri kötülüklerin hepsine yüz çeviriler.

Kötülüklerde sınırları tayin etmeyi bireylerin keyfine bırakırsanız bir başkası çıtayı biraz daha aşağı çektiğinde ne cevap vereceksiniz? Bu sürecin sonu insanlığın bittiği yere doğru gider. Zaten gidiyorda. 

Şeytan bu süreci başlattıktan sonra yapacağı ilk iş sınırları aşağı çekip limitleri zorlamak olur. Cenab-ı Allah'ın büyük günah olarak sınırlarını çizdiği; hırsızlıktan, kumara zinadan, içkiye kadar olan kötülüklerde insanlık dorukları zorlamıyor mu?

Kuran Üniversitesi


Prof. Halis Aydemir . Tefsir Dersi Alıntı

VARLIĞI TANIRKEN VAR EDİCİSİNİ TANIMA SÜREÇLERİ

Selam Arkadaşlar; Aşağıdaki anlatı ve daha fazlası Prof. Halis Aydemir'in Nahl süresi 124-125 tefsir dersine ait kayıttadır. İnsanın...