5 Ocak 2018 Cuma

PEYGAMBERİMİZİN DİNİ HAYATI KAĞITLARDAN ZİYADE İNSANLARA NAKŞEDİLMİŞTİR


Selam Arkadaşlar; 
Bunlar, Prof. Dr.  Halis Aydemir'in En'am 143 ayet ışığında yaptığı anlatımdan aktarımlar içermektedir.

Peygamberimizin ortaya koyduğu dini hayat, sözlü olarak hadisler üzerinden aktarılmaktan daha önde, kesintisiz olarak sayısız insan üzerinden hayatın içerisinde aktarılmışyır, aktarılmaktadır.

Ebu Hanifeye sahada hiç görmediği bir bilgi, hadis üzerinden geldiğinde, İmam, Resulullah böyle bir şey demişse bunun hayatın içerisinde bir karşılığı olması gerekir diyormuş. 

Peygamberimizin sünneti, sahada hareketli bir planda insanlar üzerinden bize yürüyerek gelmiştir. Bir toplumda her ezan okuduğunda, her Camiye gidilirek namaz kılındığında toplum bu hareketin bir parçası olmuş olur.

Peygamberimizin yaşadığı dini hayat kağıtlardan ziyade insanlara nakşedilmiştir. Bu nakış yeryüzünün kaç kıtasında hala aynı şekilde devam etmektedir. 

Resulullah'ın dini hayatı dediğimiz şey kendisini  hayatın içinde kendini tekrarlayan bir süreçtir. Yılda bir defada olsa bayram namazlarında uygulayıp tekrar ettiğimiz şey bu hareketin korunmasıdır. Söz birliği ederek Peygamberimizden bayram namazına dair gelen tüm rivayerleri silsek sizce bu sünnet kaybolurmu? 

Sonuç itibariyle ihtilaflı konuların Resulullah'a aidiyetide ihtilaflıdır fakat hayatın içerisine taşınmış müşterek noktalar çoğunluktadır. Çoğunluğu görmeyip de ihtilaflı konuları gündeme getirenlerin İslamı dini hayattan kaldırmak gibi bir projeleri var.


Kuran Üniversitesi
Allah İlminizi Arttırsın.
VARLIĞI TANIRKEN VAR EDİCİSİNİ TANIMA SÜREÇLERİ

Selam Arkadaşlar; Aşağıdaki anlatı ve daha fazlası Prof. Halis Aydemir'in Nahl süresi 124-125 tefsir dersine ait kayıttadır. İnsanın...