16 Şubat 2018 Cuma

BÜTÜN İNSANLIK NEFESİNİ TUTMUŞ BU ANI BEKLİYOR

Selam Arkadaşlar;

"Onların, ateşin karşısında durdurulup, "Âh! keşke dünyaya geri gönderilsek de, bir daha Rabbimizin âyetlerini yalanlamasak ve inananlardan olsak!" dediklerini bir görsen! Hayır! daha önce gizlemekte oldukları şeyler (günahlar) kendilerine göründü. Onlar dünyaya geri gönderilseler bile, yine kendilerine yasaklanan şeyleri mutlaka tekrar yaparlardı. Onlar kesinlikle yalancıdırlar." (En'âm, 6/27-28)

Cenab-ı Allah sınavı kaybedenler için diyor ki geri döndürsek de kaldıkları yerden devam ederler. Laboratuvarda bir deney yapıp tepkileri not ettiğinizde bu deneyi tepki sabitleninceye kadar yaparsınız. Tepki artık hiç değişmeyip onun grafiğini çizdiğinizde artık zamanla hiç değişmeyen bir grafik ortaya çıkar. 

Bir kişinin verdiği tepkiler milyon senede yaşada olumsuz olacağı ortaya çıktığı zaman onun artık eceli yakınlardadırÖlümün son nefeslerini hissettikten sonra artık yalvarmanın yakarmanın göz yaşı dökmenin hiç bir faydası olmayacaktır. 
bed-side monitor ile ilgili görsel sonucu
Bu yüzden Varsay ki aniden hastalandın; Ölmek üzeresin;Rabbine dönüyorsun; Hayatını tek tek gözden geçirdin; Keşke yapsaydım/yapmasaydım dediğin nice şeyler geçiyor aklından...Bu duygularla yaşa ki,Ölürken Pişman olmayasın!

Dolayısı ile bütün insanlık olarak nefeslerini tutmuş son derece kritik bir dönemin saniyelerini tükekiyoruzBu durum genci içinde böyledir yaşlısı içinde böyledir. Çünkü hayatın imkanları zaman üzerinden işlemez esas olan kişinin soluk alıp verdiği zaman müddeti değil esas olan kişinin farkındalığı ve şuurudur. 

Cenab-ı Allah'ın bize bu hayatta ne kadar farkındalık ve sorumluluk yaşatacağı bize verdiği sınav kitapçığına göre değişir ister sıkıştırır bir senede yaşatır ister aralarını açar 30 40 senede yaşatır. Böyle düşününce zaman kaydından kurtulur zihnimiz. Cenab-ı Allah herşeyi inceden inceye hesap eden bir kuvvettir. 

Adam ömürünü tamamlamış etrafına dekor olarak dururken Allah bakın böyle de yaşlandırıyorum diyerek ayetlerini gösterir. Cenab-ı Allah bu yüzden bizi ölenler üzerinden akletmeye, yaşlananlar üzerinden ibret almaya ve hayatın bir sonu olduğuna dair hatırlatmalara yer vermiş kitabında. 

İnsanlar daha kıştan yazın tatilde nereye gideceklerini düşündükleri kadar ölüm sonrasında kendilerini bekleyen akibet için düşünmek istemezler. Kafanı çok fazla bu konulara takma diyen ve insana sahip olduğu en büyük cevheri düşünmeyi terketmesini söyleyen bu yaklaşım; Cenabı Hakkın en büyük akibetimiz olarak olarak bahsettiği benzerlerini her gece uykuda yaşattığı bir akibeti düşünmekten uzak tutmaya çalışarak hayatını yaşa sloganı pompalayan güçlü bir propagandadır.

Bu propaganda o kadar boşluk bırakmamış ki bir yerde hasbel kader hayatta ölümlü derseniz "ne kadar kötü konuşuyorsun sen" denilerek adını anmayı bile topluma yasaklıyorlar. Çünkü bunun konuşulması insana Rabbini hatırlatarak onu akletmeye sevkederek sorumluluklarını hatırlatlatıdığı için kişi bu sorumluluktan kurtulmak ister.  Toplumun genelinde şeytan kendi zurnasını öttürüyor. Halbuki biz çağlar öncesinden Peygamberimizin söylemin hatırlıyoruz. "Bu lezzetlerin tadını kaçıran önümü çokça anın". Onu ne kadar anarsanız hayatda ölüm karşısında ne kadar küçülürse hayata vereceğiniz ödünlerde , heva ve hevesleriniz peşinden gitmenizde o kadar küçülür.

Prof. Dr Halis Aydemir'in tefsir derslerinden alıntıdır.
Kuran Üniversitesi
Allah ilminizi ve furkanınızı arttırsın.
VARLIĞI TANIRKEN VAR EDİCİSİNİ TANIMA SÜREÇLERİ

Selam Arkadaşlar; Aşağıdaki anlatı ve daha fazlası Prof. Halis Aydemir'in Nahl süresi 124-125 tefsir dersine ait kayıttadır. İnsanın...