16 Mart 2018 Cuma

KİŞİ UYANDIĞI HALDE NEDEN UYUYORMUŞ GİBİ YAPAR?


Selam Arkadaşlar;

De ki: «En kesin ve üstün delil, Allah'ındır. Allah isteseydi, elbette hepinizi doğru yola iletirdi.» En'am 149

Cenab-ı Allah kişi nerede olursa olsun delillerini onunla buluşturup ayetlerini ona gösterip tam bir farkındalık ile karar vermesini sağlar. Sonrasında kişi ya Yaratacısına döneceğinin bilinci içerisinde Rabbi karşısında eğilip "Beni dosdoğru yola ilet, bana yolumu göster, benden ne istiyorsun? diyerek kulluğunun başladığı irtibatını gerçekleştirir. Ya da bu saatten sonra ben sana kulluk edemem senin önünde seceye gidemem benim bir hayat tarzım var uzak duramadığım alışkanlıklarım var karizmamı çizdirip millete kendimi söylettiremem diyerek uyanmasına rağmen uykudaymış gibi yapmaya devam eder. Kişi bir çok defa uyandırılsada bak namaz kılanlarıda görüyoruz hacca gidenleride görüyoruz diyerek uyuklama haline mazaretler sıralayıp durur

Hani bazen uyurken uyandığımız halde uyuyormuş gibi yapıyoruz ya işte böyle bir dem gelir ve  kendine gösterilen ayetlere yüz çevirerek epeyce bir süre gerçeği farketmeden uyuyormuş gibi yaparak hayatına devam eder. Kişi yaşamına böyle devam ettikçe şeytan bir sonraki sahnede aleyhine daha güçlü tanık olarak devreye girer. Her attığımız yanlış adım şeytana daha fazla fırsat verir. Bu durum yularını şeytana verene kadar uzayabilir.

Cenab-ı Allah bunun hiç bir istisnası olmayacağını bize haber vermiş 

De ki: “Hamd Allah’a mahsustur. O, âyetlerini size gösterecek ve siz de onları tanıyacaksınız. Rabbin, yaptıklarınızdan habersiz değildir.” Neml 93 

Çünkü o bize O'na hamd edip teşekkür edeceğimiz süreçleri yaşayacağımız sonuçlarını önceden bize bildiriyor. Dolayısı ile öyle dipte köşede olanlar veya biraz uzaklarda olanlar farketmeden kendilerine ilişmediği için anlayamadım ya Rabbi diyemeyecektir. Uzak kaçmak isteyenleride Cenab-ı Allah bir yerde kıstırır ve ona ayetlerini göstererek iliklerine kadar hakikati ona belletir. O andan sonra kişi hakikat karşısında çaresizdir fakat gördüğü hakikat yolunun tersine yolu yürümenin bir açık kapısı vardır oda kendine sanal bir dünya yaratıp o dünyada yaşamayı seçerek heva ve arzularının peşinden gitmektir. 

Cenab-ı Allah'ın delilleri öyle zorla deşilip ortaya çıkarılan bir şey değildir. Bu dünya hayatında herkesin istesede istemede kapısını çalıp bu konuda hiç bir özrü kalmayıncaya kadar yaşadığı bir süreçtir. Kişi kıyamette kaldırıldığı zaman Cenab-ı Allah ben sana hakikatimi en açık bir şekilde göstermiş sende yüz çevirmiştin diyerek sunacağı tüm mazeretlerin önünü alır ve onu kendi tanıklığıyla baş başa bırakır.

Özürlerini sayıp dökse de, insanoğlu, artık kendi kendinin şahididir.. Kıyamet 14-15

Cenab-ı Allah kulunu imtihan sırasında sürekli bilinçlendirerek kendisine verilen tüm fırsatlara rağmen artık hiç bir şekilde geri gelmeyecek inatçi biri olduğu net bir şekilde ortaya çıkınca Cenab-ı Allah'da onu yakalar. 

Cenab-ı Allah'ın delilleri ile bu dünya hayatında yüz yüze olduğumuz içimize erişimini engelleyemediğimiz istersek duymamazlığa verelim istersek kaçalım Cenab-ı Allah o bilgileri illaki sana ulaştırır ki sorumluluğunu üzerine alasın.

Onun hak olduğu meydana çıkıncaya kadar varlığımızın belgelerini onlara hem dış dünyada ve hem de kendi içlerinde göstereceğiz. Rabbinin her şeye şahit olması yetmez mi? Fussilet 53

Cenab-ı Allah sınavı kaybedenler için diyor ki geri döndürsek de kaldıkları yerden devam ederler. Laboratuvarda bir deney yapıp tepkileri not ettiğinizde bu deneyi tepki sabitleninceye kadar yaparsınız. Tepki artık hiç değişmeyip onun grafiğini çizdiğinizde artık zamanla hiç değişmeyen bir grafik ortaya çıkar. Bir kişinin verdiği tepkiler milyon senede yaşada olumsuz olacağı ortaya çıktığı zaman onun artık eceli yakınlardadır. Ölümün son nefeslerini hissettikten sonra artık yalvarmanın yakarmanın göz yaşı dökmenin hiç bir faydası olmayacaktır. 

Adam ömürünü tamamlamış etrafına dekor olarak dururken Allah bakın böyle de yaşlandırıyorum diyerek bizi ölenler üzerinden akletmeye, yaşlananlar üzerinden ibret almaya ve hayatın bir sonu olduğuna dair kanıtlarla bizi çepeçevre kuşatır.

 Prof. Dr. Halis Aydemir. Meal derslerinden alıntır.


VARLIĞI TANIRKEN VAR EDİCİSİNİ TANIMA SÜREÇLERİ

Selam Arkadaşlar; Aşağıdaki anlatı ve daha fazlası Prof. Halis Aydemir'in Nahl süresi 124-125 tefsir dersine ait kayıttadır. İnsanın...