16 Mart 2018 Cuma

NASIL BİLİRDİNİZ? PAMUK GİBİ BİLİRDİK

Selam Arkadaşlar;

Allah kendinden başka ilah olmadığına şahitlik etti; melekler ve ilim sahipleri de adalet üzere hareket ederek Allah'tan başka ilah olmadığına şahitlik ettiler. Yüce ve hikmet sahibi olan Allah'tan başka ilah yoktur. Ali İmran 18

Adam diyor ki sen ilmi, akletmeyi Rabbinin ayetlerini inceleyerek şehadetini arttırıp O'na secdeye varacak süreçleri yaşamayı boşver insanlarla iyi geçiniyormu ona bak!

Bundan daha fazlası yok mu senin için?
Yaradanı tanımak.
Yüce Kudret ile temas kurmak onu sevmeye başlamak.

Hakikat arayışı bireysel bir arayıştır, bireysel bir meraktır ve Cenab-ı Allah her insanda bu potansiyeli var etmiştir. Eğer kişi bu potansiyelini kullanmak isterse, Cenab-ı Allah ona ilmini çok basit şeyler üzerinden gösterebilir bir çiçeğe bakarken, güneşe bakarken, hatta tırnağını keserken bile yaşatabilir

Adam akletmeyi, gözlem yapmayı, ayetleri okumayı bırakmış Allah'ın insana verdiği en büyük nimeti çöpe atmış insana insanlığını katan cevheri kullanmıyorsa bu adamın hangi iyiliğinden bahsedeceğiz .

Hayatında konforu uğruna erişeceği herşeyi en ince detayına kadar inceleyip bilgelenen bir kişi konu Rabbibinin ayetlerini inceleyemeye gelince yüz çevirmesi zayıf karaketirinin bir göstergesi olsa gerek.

Bunu bir insan yapsa mesala birine iş kurması için bir sermaye ve araba versek ama baksak ki adam arabanın camını silmekten başka bir iş yapmıyor ona yav biz sana bu sermeyayi iş kurasın diye vermiştik ama sen hala camları siliyorsun dediğimizde onun ama benim kimseye zararım yok demesini kabul edebilir miyiz?

Adam durup bir taşın önüne kendini mıhlanmış yav bu taşa bu ineğe niye tapıyorsun dediğin zaman en basit soruyu geçiştiriyorsa o insan insan bile değildir.

Ama bizim ki diyor ki dünyada bir çok yer gezdim sonunda anladım ki onun dini şuymuş bunun dini buymuş çok önemli değil önemi olan insanlık..Bir insanın çok gezerek körelmesi böyle bir şey olsa gerek. Ama en basit akletse burda 2*2=4 dediğine başka gittiği yerde adam 5 diyor öbürkü başka tarafta 8 diyor ama bizimki bu farklar önemli değil diyerek dönmüş buralara.

Bütün insanlığın temel sorumluluğu ilim yaparak yegane hakikatin Allah'tan gayrı bir ilah olmadığına tanıklık etmektir.

Bir sahabe Peygamberimize gelip babasının konumunu sorunca Peygamberimiz tabiki cehennem cevabını verdiğinde sahabe ama nasıl olur benim babam bu yörenin en cömert , en misafirperver ve en iyi insanlarından biri olarak bilinirdi deyince Allah'ın Resülü ona senin baban bir gün bile Cenab-ı Allah'ı yegane ilah bilip Rabbim demedi dedi. Kendisine verilen nimetlerin var edicisine hakkını verip tanımamış kişi kullara düzgün davramış ne manası olabilir ki?

Bizde de oluyor mesala adam bir ömür boyu Allah'ın ayetleriyle bir ömür yüz çevirmiş alnını Rabbim diyerek bir kereye secdeye koymamış adamı musallaya getirdiklerinde nasıl bilirdiniz diye sorduklarında "pamuk gibi adamdı" diyorlar. Ama bizim bildiğimiz Allah'ın ayetleri hatırlatıldığında yüzünü buruşturan birisiydi ama diyorlar ki din tarafı başka biz insan tarafını söylüyoruz.

Allah'ı tanımamış, ona kulluk etmek için çaba sarfetmemiş bir adamın insanlığından da söz edilemez.

Düşün bir kere, Rabbinden sana indirilenin gerçek olduğunu bilen kimse, bu gerçeği kabul etmeyen kör gibi olur mu hiç? Bu gerçeği ancak, akıl ve sağduyu sahipleri hatırdan çıkarmazlar.Rad 19 


Prof. Dr. Halis Aydemir. Meal Derslerinden Alıntıdır.

VARLIĞI TANIRKEN VAR EDİCİSİNİ TANIMA SÜREÇLERİ

Selam Arkadaşlar; Aşağıdaki anlatı ve daha fazlası Prof. Halis Aydemir'in Nahl süresi 124-125 tefsir dersine ait kayıttadır. İnsanın...