10 Nisan 2018 Salı

KULLUK MİRACINDA NASIL YÜKSELEBİLİRİZ?

Selam Arkadaşlar;

Birkaç hafta önce uçağa binmek üzere havaalanına gittim. Her ne zaman havaalanına gitsem şu X-ray cihazı hep moralimi bozar. Çünkü mutlaka üzerimdeki bir şeyden kıl kapıp ötüyor. Kemerini çıkar, öttü… Saatini çıkar, yine öttü… En son ayakkabımı çıkarıp galoş giyerek cihazdan geçtim ve kurtuldum! Üzerinizde en ufak bir metal parçası varsa geçemiyorsunuz. Dahası metal olmasa bile metal olmasından kuşkulandığı şeylerde bile ötüyor! O ötünce de görevliler sizi salmıyor, bir daha geçmenizi istiyor.
Bu cihaz ve görevlilerin bu hareketleri bana bir kaç şeyi çağrıştırdı…
Cennet öyle bir yer ki oraya ancak her türlü günahtan arınmış olanlar girebiliyor. Üzerinizde en ufak bir günah, pislik, kul hakkı kalmışsa giremiyorsunuz, görevliler müsaade etmiyor. “Belki arada kaynarım” diye düşünmeniz mümkün değil! Dünyada bile arada kaynayamıyorsunuz orada nasıl aradan sıvışacaksınız…
ْÖyle ya ne buyuruyordu Rabbimiz?
"Bizim âyetlerimizi yalanlayıp da onlara karşı kibirlenmek isteyenler var ya, işte onlara gök kapıları açılmayacak ve onlar, deve iğne deliğine girinceye kadar cennete giremeyeceklerdir! Suçluları işte böyle cezalandırırız!" (Araf, 40)

Ya Peygamberimiz ne buyurdu?
“Kim ki Müslüman kardeşine gerek kişiliğiyle ilgili gerekse başka bir konuda haksızlık yapmışsa dinar ve dirhemin fayda etmeyeceği kıyamet günü gelmeden önce bugün helalleşsin. O gün geldiğinde kendisinin sâlih ameli varsa yaptığı haksızlığa karşılık bu kendisinden alınır. Eğer iyilikleri yoksa bu defa haksızlık yaptığı kişinin kötülükleri ondan alınıp buna yüklenilir.” (Buharî, Mezâlim, 11)
Demek ki üzerimizdeki hakkı sonuna kadar ödemedikçe bizi görevliler cennete sokmayacak. O hak orada alarm verecek.
Bu hadis bir başka açıdan bana namazı hatırlattı… Hani tekbir getirip “en büyük Allah’tır” diyerek namaza duruyoruz ya. Bir anlamda kulluk miracında yükselişe geçmemiz lazım. Ama nasıl ki havaalanında üzerinizde metal parça bulundukça uçmanıza izin verilmiyorsa namazda da kafanızda bin bir türlü düşünce ve dünya telaşıyla namaza başladığınızda öte âlemlere geçmenize ve kulluk miracında uçuşunuza izin verilmiyor. Artık namaz sırf bedenî bir takım hareketlere dönüyor. Kafanızdaki bütün metal parçalarından kurtulmalısınız ki o yüce dergaha hakkıyla girmenize izin verilsin ve uçuşunuz mümkün olsun.
Rabbimiz her türlü haksızlık, günah ve hatalardan temizlenmeyi, kulluk miracına yükselmeyi cümlemize nasip eylesin.
(Soner Duman/24.Receb.1439/11.Nisan.2018/Çarşamba)


VARLIĞI TANIRKEN VAR EDİCİSİNİ TANIMA SÜREÇLERİ

Selam Arkadaşlar; Aşağıdaki anlatı ve daha fazlası Prof. Halis Aydemir'in Nahl süresi 124-125 tefsir dersine ait kayıttadır. İnsanın...