9 Ağustos 2018 Perşembe

ALLAH VAHİY İLE HIZ VERMİŞ OLSADA SONRASINI İNSANDAN MI BEKLEDİ?

Selam Arkadaşlar;

Aşağıdaki anlatımların devamı Prof. Halis Aydemir'in En'am 153-2 tefsir dersine ait kayıttadır.

İnsan, Rabbini tanıması ve hayatını anlamlandırması gereken
süreçleri boşa harcayınca din buharlaşıp deizm denen yere doğru kayar. Allah var ama Peygamber ile gelmiş tüm malzemeyi hafife alan bir yaklaşıma bürünür. Allah vahiy ile insana bir hız vermiş olsa da devamını insandan bekledi ve biz şimdi insanlığı rafine ediyoruz derler.
Neticesinde, Yüce Yaradanın kendisine kulluğa çağırdığı tüm
süreçleri yok sayarlar. Dinin tarihsel şeylerini çok fazla ciddiye almadan önemli olan insanlıktır deyip birbirimizle kucaklaşalım, oturalım, kalkalım, yiyelim içelim davranışlara çok fazla takılmayalım derler.

Bakmayın bunların halen bir Tanrı var demelerine gelen vahyin
bir kısmını veya tamamını gereksiz görürler. Kalabalık halinde toplulukla namaz kılmayı elinin tersiyle itip insanoğlu artık mikrobu tanımışken böyle dip dibe secde mi olur derler ama sonra kat ve kat fazla kalabalıklar içinde cirit atarlar. Demek ki rahatsız olduğu tek kalabalık ilahi huzurda saf tutanların bulunduğu kalabalıktır. Bu yüzden cami görmek, ezan sesin duymak istemezler.

Yine turizm olarak hacca çok para gidiyormuş derler, sanırsın ki
beyefendiler hiç yurt dışına hiç çıkmıyorlar, oysa kat ve kat fazla paraları başka ülkelerde harcayanlar için ise hiç bir söylem geliştirmezler. Ve bu yüzden Araplara da kıl olduğunu söylerler ama bu Araplardan kendi gibi düşünenler olduğunda onlarla yiyip içmekten geri kalmazlar. Tek dertleri yeter ki onların hayat tarzlarına uyum sağlasınlar.

Kısacası biz insanlığı rafine ediyoruz siz hala din mi diyorsunuz derler ve neticesinde kendisi dinden ayrılmak istediğinde toplumu da ayırmak isterler.


Kuran Üniversitesi.
VARLIĞI TANIRKEN VAR EDİCİSİNİ TANIMA SÜREÇLERİ

Selam Arkadaşlar; Aşağıdaki anlatı ve daha fazlası Prof. Halis Aydemir'in Nahl süresi 124-125 tefsir dersine ait kayıttadır. İnsanın...